نتورك
سرور های نسل جدید G10 کمپانی HP

سرور های نسل جدید G10 کمپانی HP

بسیاری از سازمان ها به دنبال یک سرور بسیار کارآمدی هستند که به راحتی بتوانند برای  پایگاه داده ، استوریج و برنامه های گرافیکی حجیم مورد استفاده قرار دهند. کمپانی قدرتمند HPE توانسته است که نیاز کاربران خود را به چنین محصولی به خوبی شناسایی کند و در این راستا اقدام به تولید سرور های سری G10  ، کرده است .  این سرور ها در مدل های مختلف روانه بازار شدند . از جمله می توان به سرور HPE ProLiant DL580 Gen10 ،  HPE ProLiant DL380 Gen10 و … اشاره کرد . همانطور که در نسل های قبلی سرورهای ProLiant مشاهده شد امنیت ، مقیاس پذیری و قابلیت توسعه بالا از جمله مزیت هایی بود که این سری از سرور ها به همراه داشتند ،لذا تمام این ویژگی ها را سرورهای نسل G10 نیز به همراه دارند .


(0) نظر
برچسب ها : سرور hp G10- سرور نسل جدید G10 - سرورهای ProLiant - سرور hp
سرور های نسل جدید G10 کمپانی HP

سرور های نسل جدید G10 کمپانی HP

بسیاری از سازمان ها به دنبال یک سرور بسیار کارآمدی هستند که به راحتی بتوانند برای  پایگاه داده ، استوریج و برنامه های گرافیکی حجیم مورد استفاده قرار دهند. کمپانی قدرتمند HPE توانسته است که نیاز کاربران خود را به چنین محصولی به خوبی شناسایی کند و در این راستا اقدام به تولید سرور های سری G10  ، کرده است .  این سرور ها در مدل های مختلف روانه بازار شدند . از جمله می توان به سرور HPE ProLiant DL580 Gen10 ،  HPE ProLiant DL380 Gen10 و … اشاره کرد . همانطور که در نسل های قبلی سرورهای ProLiant مشاهده شد امنیت ، مقیاس پذیری و قابلیت توسعه بالا از جمله مزیت هایی بود که این سری از سرور ها به همراه داشتند ،لذا تمام این ویژگی ها را سرورهای نسل G10 نیز به همراه دارند .


(0) نظر
برچسب ها : سرور hp G10- سرور نسل جدید G10 - سرورهای ProLiant - سرور hp
برخی مفاهیم در HPE 3PAR StoreServ

آشنایی با برخی مفاهیم در HPE 3PAR StoreServ

در اینجا به معرفی و توضیح این مفاهیم و اصطلاحات پرداخته و این معماری پیچیده و در عین حال جذاب و کاربردی را توضیح می دهیم.

Physical Disks, Chunklet, CPG, Logical Disks, Region, Virtual Volume برخی از این مفاهیم بوده که در ساختار استوریج 3PAR به عنوان ساختارهای کلیدی نقش دارند. به طور کلی می توان این مفاهیم را تا زمان ارتباط با Host در 5 لایه دسته بندی کرد.

باید توجه داشت رد و بدل شدن اطلاعات بین Host ها و نهایی ترین مقصد آن ها در یک Shared Storage که دیسک ها می باشد، دارای یک فرایند می باشد که این فرایند در 3PAR بسیار پیچیده تر است. اما شناخت این مسیر و فرایند پیچیده شاید در مرحله اول دشوار و نامفهوم به نظر برسد ولی با صرف زمان و درک دقیق آن، معماری پیشرفته 3PAR جذاب خواهد بود.

Physical Disks

هارد دیسک هایی (PD’s) که وارد Cage استوریج 3PAR می گردند. دیسک های فیزیکی در 3PAR به 3 نوع (Flash Drive(SSD),FC(SAS 10k,15k),NLSAS(7.2k تقسیم می گردند.


Chunklet

مجازی سازی به معنای واقعی و جامع در معماری 3PAR اعمال گردیده است. پس از نصب دستگاه و قرار دادن HDD و SSD ها بر روی استوریج در اولین مرحله استوریج 3PAR اقدام به پیاده سازی این معماری بر روی هارد دیسک ها می کند. در مرحله Initializing استوریج  و پس از admit شدن هارد دیسک سیستم عامل استوریج شروع به ساخت قسمت های 1GB بر روی کلیه هارد های وارد شده در دستگاه می کند. به طوری که از زمان شروع شدن Initializing تا مدت زمانی که کلیه هارد دیسک ها به صورت  قسمت های 1GB تقسیم گردند این فرایند ادامه خواهد داشت.(گاها چندین ساعت)

به این قسمت های 1GB که بر روی تمامی هارد ها ساخته می شود Chunklet گفته می شود. این شاخص به عنوان متمایز ترین مفهوم این استوریج نسبت به دیگر استوریج های سنتی شناخته می شود. شایان ذکر است در VNX مفهومی به نام Slice که مشابه Chunklet می باشد وجود دارد. که در مباحث دیگر به مقایسه این دو می پردازیم.

Chunklet ها مانند دیسک های کوچک 1GB عمل می کنند. در واقع در محیط مجازی سازی شده ذخیره ساز 3PAR دارای تعدادی زیادی دیسک های مجازی 1GB به ازای تعداد هارد های فیزیکی خواهد بود که اعمال تنظیمات و سیاست ها بر روی آن ها انجام خواهد شد.

Chunklet ها به دو نوع Data Chunklet و Spare Chunklet تقسیم می شود. با توجه به معماری 3PAR نیازی به استفاده از یک هارد دیسک فیزیکی مشخص به عنوان Spare نمی باشد بلکه با توجه به کارکرد دستگاه بر اساس Chunklet Base بودن Spare استفاده شده در استوریج نیز از Chunklet ها ساخته می شود اینکه چه میزان از فضای هارد دیسک های فیزیکی به عنوان Spare Chunklet اختصاص یابد به سیاست هایی که زمان Initialization اعمال می گردد بر می گردد. در حالت Default این میزان به ازای هر نوع دیسک اعم از   SSD,FC,NL SAS برابر فضای 2Disk از آن دسته دیسک ها می باشد.

Common Provisioning Group

CPG یک Policy است که طبق آن Chunklet ها روی یک Array قرار می گیرند. در واقع چینش Chunklet ها را بر اساس Type Disk, RAID  و HA مشخص می کند. معمولا یک CPG بر اساس نوع هارد و نوع RAID ساخته می شود. زمانی که یک CPG ساخته می شود در واقع هیچ تغییری بر روی فضاها اعمال نمی گردد و تا زمانی که Virtual Volume درون آن CPG تعریف نگردد فضا اختصاص نیافته است. شاید بهتر است CPG را با مفهوم Disk Group در استوریج های سنتی مانند EVA و MSA مقایسه کرد با این تفاوت که در اینجا CPG به جای تغذیه مستقیم از دیسک های فیزیکی از Logical Disk  ها استفاده می کند.

Logical Disks

پس از تعریف و ساخت یک CPG مفهوم جدیدی به نام Logical Disk نمایان می  گردد که قبل از آن وجود نداشت. Logical Disk به ردیفی از Chunklet ها که بر اساس یک CPG با هم RAID می گردند گفته می شود. وظیفه LD این است که مطمئن گردد هر Chunklet قرار گرفته در RAID به صورت فیزیکی بر روی یک دیسک مجزا قرار می گیرد. LD ها مستقیما توسط کاربر ساخته نمی شوند بلکه زمانی که یک CPG ساخته می شود به وجود می آیند. باید توجه داشت که هر LD در اختیار یک نود از نود های استوریج می باشد.

Virtual Volume

Virtual Volume ها از مفاهیم HPE می باشد که عموما ما آن را با نما LUN می شناسیم. به LUN که به یک Host معرفی یا Present می گردد VLUN گفته می شود. یک Virtual Volume فضای خود را از یک CPG می گیرد. فضای Virtual Volume ها به سه نوع (Fully Provisioned Virtual Volume (FPVV و (Thin Provision VV (TPVV و (Thin DE duplicated VV (TDVV تقسیم می گردد.

منبع : فاراد سیستم 

(0) نظر
برچسب ها : استوریج 3par -مفاهیم استوریج 3par -مفاهیم HPE 3PAR StoreServ - انواع استوریج - Virtual Volume چیست ؟
روتر سیسکو

روتر سیسکو

*

در شبکه های گسترده مبتنی بر IT مانند اینترنت، روتر دستگاهی است که بهترین راه را جهت ارسال یک بسته اطلاعاتی به مقصد تعیین می کند.

روتر ؛ بنا به پیکربندی شبکه و بر مبنای الگوریتم های متفاوت با توجه به وضعیت کنونی شبکه ، اتصالات مابین شبکه ها را برقرار می کند. می توان روتر را به عنوان یک توزیع کننده شناخت زیرا تصمیم می گیرد که کدام راه برای کدام بسته مناسب است . هر روتر یک gateway می باشد که در اغلب موارد بخشی از سوئیچ شبکه را نیز شامل می شود .

روتر یک جدول از مسیرهای موجود و شرایط آنها را نگهداری می کند و در بعضی موارد ایجاد می کند . روتر این اطلاعات را به همراه الگوریتم های cost و distance جهت تعیین بهترین مسیر برای یک بسته داده بکار می گیرد. به طور معمول، یک بسته ممکن است قبل از رسیدن به مقصد مورد نظر از طریق روتر در میان تعدادی از نقاط شبکه جابه جا شود . مسیریابی در واقع یک تابع مربوط به لایه شبکه (لایه 3) در سیستم ارتباطات OSI می باشد. البته لازم به ذکر است که سوئیچ های Layer 3 نیز تاحدی قادر به انجام توابع مسیریابی هستند.

Edge روتر چیست ؟ 

Edge روتر ، دستگاهی است که در مرز اتصال یک شبکه با شبکه های دیگر از جمله اینترنت قرار می گیرد. روتر برای کاربران خانگی و تجاری که دارای اتصالات اینترنتی با سرعت بالا مانند کابل، ماهواره یا DSL می باشند، می تواند به عنوان یک فایروال سخت افزاری عمل کند. بسیاری از متخصصان در این زمینه اعتقاد دارند که استفاده از روتر منجر می شود امنیت بیشتری در شبکه حاکم شود. در واقع حفاظت از فایروال های نرم افزاری را در برابر هک کردن فراهم می کنند ؛ چرا که هیچکدام از آدرسهای پروتکل اینترنت کامپیوتر به طور مستقیم در معرض اینترنت قرار نمی گیرند. این امر باعث می شود پورت اسکن (Port Scan) اساسا غیر ممکن شود. ( پورت اسکن یک تکنولوژی جدید است که جهت کشف نقاط ضعف و عیوب موجود در شبکه به کار گرفته می شود.) علاوه بر این، یک روتر از منابع کامپیوتری که یک فایروال نرم افزاری استفاده می کند، بهره نمی برد. روترهای تولید شده به راحتی قابل نصب هستند و قابلیت دسترس پذیری بالایی برای شبکه های سخت افزاری و بی سیم دارند.


متخصصین فاراد سیستم آماده‌اند تا در صورت لزوم با حضور در سازمان ضمن تحلیل دقیق نیازهایتان و با در نظر گرفتن محدودیت‌های مالی ، بهینه‌ترین راهکار را در خصوص انتخاب روتر سیسکو به شما معرفی نمایند . علاوه بر این می توانید از کارشناسان ما در خصوص قیمت روتر سیسکو در مدل های مختلف و نیز انواع روتر سیسکو ، مشاوره لازم را دریافت کنید .


(0) نظر
برچسب ها : روتر سیسکو - انواع روتر سیسکو - قیمت روتر سیسکو - Edge روتر چیست ؟
سوئیچ سیسکو

سوئیچ سیسکو

سوئیچ دستگاهی است که در شبکه های مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرد. کاری که سوئیچ به انجام می رساند این است که داده های ورودی را از هر یک از پورت های ورودی چندگانه ، به پورت خروجی خاص هدایت می کند ، به این ترتیب اطلاعات در مقصد مورد نظر دریافت می شوند . در شبکه تلفن سنتی (circuit-switched) ، یک یا چند سوئیچ به کار گرفته می شوند . این سوئیچ ها یک مدار اختصاصی را جهت برقراری اتصال موقت ، به وجود می آورند ، به این ترتیب ارتباط بین دو یا چند نفر برقرار می شود. در شبکه محلی اترنت (LAN) ، یک سوئیچ با توجه به فریم ورودی آدرس فیزیکی ( MAC آدرس ) مقصد را تعیین می کند و فریم حاوی دیتا را به طور مستقیم به سمت مقصد هدایت می کند . در شبکه  گسترده مانند اینترنت، سوئیچ آدرس مقصد را با توجه به آدرس IP که در هر بسته دیتا به طور اختصاصی تعریف شده است؛ مشخص می کند.


سوئیچ لایه 2 و سوئیچ لایه 3 : 

سوئیچ های لایه 2 : در مدل ارتباطات OSI یک سوئیچ در Layer 2 یا  لایه Data-link عمل کرده و توابع سوئیچینگ را اجرا می کند . این نوع ، ساده ترین مدل سوئیچ ها می باشند . به عبارت دیگر، این مدل از سوئیچ ها  “مک آدرس ” را با توجه به  packet or data unit  تعیین می کند. . سوئیچ های لایه 2 ساده ترین نوع از سوئیچ ها می باشند .مانند سوئیچ 2960

سوئیچ های لایه 3 : در شبکه های گسترده ای مانند اینترنت، تعیین آدرس مقصد نیازمند جستجو در جدول مسیریابی می باشد . با وجود اینکه این عمل توسط روتر انجام می شود اما برخی از سوئیچ های امروزه قابلیت انجام عمل routing را نیز دارند . این مدل از سوئیچ ها که قادر به انجام توابع مسیریابی هستند در لایه 3 یا لایه شبکه مدل OSI  قرار می گیرند . سوئیچ های لایه  3 را می توان ، سوئیچ های IP نامید. به عنوان مثال سوئیچ سیسکو 6500 Catalyst ، سوئیچ سیسکو Catalyst 6800 و سوئیچ سیسکو Nexus  از این مدل سویئچ ها می باشند .

متخصصین فاراد آماده‌اند تا در صورت لزوم با حضور در سازمان ضمن تحلیل دقیق نیازهایتان و با در نظر گرفتن محدودیت‌های مالی ، بهینه‌ترین راهکار را در خصوص انتخاب سوئیچ سیسکو به شما معرفی نمایند . علاوه بر این می توانید از کارشناسان ما در خصوص قیمت سوئیچ سیسکو در مدل های مختلف و نیز انواع سوئیچ های سیسکو ، مشاوره لازم را دریافت کنید .


منبع : فاراد سیستم 

(0) نظر
برچسب ها : سوئیچ سیسکو - انواع سوئیچ سیسکو - قیمت سوئیچ سیسکو - نصب سوئیچ سیسکو - پیکربندی سوئیچ سیسکو - ارائه راه کار های سوئیچینگ
لایسنس iLO

 

ILO چیست ؟

*

تصور کنید، در مقابل کار کردن با سرورهای سازمان خود چنین بینشی داشته باشیم که مدیریت و نظارت بر آنها را با موقعیت مکانی و زمانی خویش سازگار کنیم . در واقع می خواهیم عملکرد سرورهای سازمان را افزایش دهیم . افزایش کارکرد سرور ها رابطه مستقیمی با مدیریت آنها دارد . بنابراین اگر بتوانیم در هر جایی که هستیم به راحتی مانیتورینگ سرورهای خود را داشته باشیم ، هزینه های زمانی و مکانی را تا حد قابل توجهی کاهش داده ایم . در این راستا کمپانی HPE بار دیگر با شناخت نیاز کاربران خود ، یک ابزار قدرتمند ارائه داده است . iLO د(Integrated Lights Out) نه تنها موجب سهولت مدیریت سرورها (سرور hp) شده است بلکه کارایی آنها را نیز افزایش می دهد . از جمله دیگر قابلیت های لایسنس iLO می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • مدیریت سریع سرور ها بدون محدودیت مکانی
  • اعمال آخرین نوآوری در ساده سازی عملیات
  • افزایش عملکرد و امنیت سرورها
  • فراهم آوردن امکان دسترسی به محیط سرور به طور کامل و مدیریت آن

در صورتی که هم اکنون از iLO استفاده می کنید پیشنهاد می شود که نسخه لایسنس iLO خود را ارتقا دهید ؛ تا بتوانید از سایر قابلیت های اضافی مانند کنسول گرافیکی، همکاری چند کاربره، ضبط / پخش ویدئو، مدیریت از راه دور و ویژگی های دیگر بهره مند شوید .

 

سامانه های اطلاعاتی فاراد جهت سهولت و کمک به پیشبرد اهداف مدیریتی شما عزیزان ، لایسنس iLO را در اختیارتان قرار می دهد . تنها کافیست جهت ثبت درخواست خود فرم موجود را کامل کنید . همکاران ما در بخش پشتیبانی فنی در اسرع وقت به درخواست شما پاسخ خواهند داد .

(0) نظر
برچسب ها : لایسنس iLO- دانلود لایسنس iLO- سرور hp-لایسنس iLO چیست
سرور hp

 

کمپانی HPE - سرور hp

*

شرکت Hewlett Packard Enterprise ، که معمولا از آن با عنوان HPE یاد می شود، یک شرکت آمریکاییِ چند ملیتی در زمینه ی IT می باشد . این کمپانی در اول نوامبر سال 2015 در پالو آلتوی آمریکا تاسیس شد . کمپانی هیولت پاکارد به عنوان یکی از بخش های حاصل از تفکیک شرکت HP  به HP Inc و HPE می باشد که در زمینه تولیدات Enterprise فعالیت می کند. بنا براین می توان گفت که کمپانی HPE سازمانی است با تمرکز بر تجهیزات تجاری و حرفه ای . تمام تولیدات کمپانی HPE در چهار شاخه به شرح زیر قرار می گیرند:

سرورها ، ذخیره ساز ها ، تجهیزات شبکه ، مشاوره و پشتیبانی (شامل : خدمات ، نرم افزار و خدمات اقتصادی)

 

تقسیم شدن شرکت HP به این منظور بود که شرکت هیولت پاکارد نام خود را به HP تغییر دهد و شرکت (Hewlett Packard Enterprise (HPE به عنوان یک شرکت تازه تاسیس از آن استخراج شود. کمپانی HP،که فعالیت های خود را در زمینه کامپیوترهای شخصی و چاپگرها ادامه داد و ادامه می دهد ، لوگو و نشانه قدیمی خود را حفظ کرد . در حالی که کمپانی تازه تاسیس شده تحت نماد تجاری جدید HPE فعالیت می کند. شایان ذکر است که درآمد HPE  در سال 2015 اندکی کمتر از کمپانی قدیمی HP بود.

از جمله مهم ترین قدم هایی که کمپانی HPE در زمینه ذخیره ساز ها برداشت به اختیار گرفتن کمپانی 3PAR در سال 2010 بود .این کمپانی در زمینه تولید استوریج و محصولات مربوط به ذخیره سازی اطلاعات فعالیت گسترده ای داشت و جز برندهای مطرح بود.

انواع سرور HP

از جمله انواع سرورهایی که در این کمپانی تولید می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • (Rack Servers (DL – سرور های رک مونت HP
  • (Tower Servers (ML – سرور های ایستاده HP
  • (Blade System (BL – سرور های تیغه ای HP
  • Integrated Systems
  • Apollo Servers

هر کدام از موارد فوق برحسب نیاز و تقاضایی که شبکه سازمان تقبل کند ، می توانند مفید واقع شوند .  لازم به ذکر است که سرور های ML ، DL و BL از خانواده سرورهای Proliant  کمپانی HPE  می باشند.

سوالی که پیش می آید این است که با توجه به اینکه کمپانی های دیگری در زمینه تولید سرور فعالیت دارند ، کدام برند بیشتر مورد قبول سازمان های واقع در ایران می باشد؟

همانطور که می دانید امروزه سرورهای HPE در نسل های مختلف جزء لاینفکی از زیرساخت مراکز دولتی و خصوصی کشور عزیزمان ایران را تشکیل می دهند. این سرورها با توجه به سهولت استفاده از آنها ، کارایی بالا، قیمت پایین و خدمات پس از فروش متنوع در کشورمان از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشند. همچنین باید این نکته را نیز در نظر داشت که این کمپانی در تولید سرورهای خود توانسته است با ایجاد تنوع در محصول نیازهای مربوطه را در رده های مختلف از شبکه های کوچک تا مراکز داده به شکل کاملی پوشش دهد.

 

(0) نظر
برچسب ها :سرور hp -انواع سرور hp - قیمت سرور hp - سرور تاور hp - سرور Rackmount - سرور blade
در مورد لایسنسیگ ذخیره ساز HPE 3PAR

در مورد لایسنسیگ ذخیره ساز HPE 3PAR:

در مورد لایسنسینگ جدید دستگاه استوریج  3PAR سری های 8000 و 20000 این نکته قابل ذکر است که مانند سابق لایسنس ها جدا گانه عرضه نمی شود، بلکه در یک پکیج بنام All Inclusive Single System Software قرار دارد که این پکیج روی دستگاه بصورت Boundle فروخته می شود و نیازی به تهیه جداگانه آنها نمی باشد. این پکیج شامل لایسنس های زیر می باشد

HPE 3PAR Operating System Software

HPE 3PAR StoreServ Management Console

HPE 3PAR Virtual Copy

HPE 3PAR Dynamic Optimization

HPE 3PAR Adaptive Optimization

HPE 3PAR Priority Optimization

HPE 3PAR Virtual Domains

HPE 3PAR Virtual Lock

HPE 3PAR File Persona

HPE 3PAR Smart SAN

HPE 3PAR Online Import

HPE 3PAR Host Explorer

HPE 3PAR System Reporter

HPE 3PAR Virtual Service Processor (not included in HPE 3PAR StoreServ 20000)

HPE 3PAR Recovery Manager Central

HPE 3PAR Recovery Manager Central Application Suite

HPE 3PAR Host Software

(0) نظر
برچسب ها : ذخیره ساز HPE 3PAR- استوریج 3par-لایسنس استوریج 3par-استوریج HPE 3PAR
معرفی لایسنس های HPE 3PAR All Inclusive

معرفی لایسنس های HPE 3PAR All Inclusive

Multi-System Software:

این لایسنس ها بصورت Optional برای دستگاه های ذخیره ساز 3PAR سری های استوریج 3par سری 8000  و  استوریج 3par سری 20000 می باشند و مهمترین قابلیت این لایسنس ها Remote Copy می باشد که باعث خواهد شد بتوانیم بر روی دستگاههای 3PAR قابلیت Replication را داشته باشیم. این لایسنس ها مناسب برای محیط های مجازی  می باشد و باعث می شود افزایش Availability داشته باشیم. این پکیج شامل قابلیت های زیر می باشد:

HPE 3PAR Remote Copy

HPE 3PAR Peer Persistence

HPE 3PAR Cluster Extension (CLX)

HPE 3PAR Peer Motion / Federation

(0) نظر
برچسب ها : لایسنس HPE 3PAR All Inclusive- لایسنس های Inclusive- دستگاه های ذخیره ساز 3PAR- ذخیره ساز سری 8000-ذخیره ساز سری 20000
دستگاه storeEasy 1450

مشخصات دستگاه ذخیره ساز  storeEasy 1450 ( استوریج HP )، مناسب برای File Serving با شرایط زیر:

50 تا 1300 کاربر

دارای حجم ماکزیمم 24 ترا بایت

2 پورت شبکه 1Gb/s

(0) نظر
برچسب ها : ذخیره ساز- استوریج HP- استوریج 3par- شرکت hpe-ذخیره ساز storeEasy 1450
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته اول آبان 1396 هفته اول شهریور 1396 هفته چهارم مرداد 1396 هفته سوم مرداد 1396
موضوعات
سرور (1) بدون موضوع (14)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 147
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 0
X